Hakkında

Gökçeada (Yunanca: Ίμβρος – Imvros), Çanakkale nin bir ilçesi veTürkiye nin en büyük adasıdır. Ege Denizi nin kuzeyinde, Saros Körfezigirişinde yer almaktadır. 91 km. kıyı şeridine sahiptir. Yıllık yağış miktarı metrekareye 950 – 1050 mm arasında değişmektedir. Adanın batısında yer alan İncirburnu Türkiye nin de en batı noktasını oluşturmaktadır. 21 Temmuz tarihinden itibaren Pazartesi ve Perşembe günleri olmak üzere haftada 2 kez Gökçeada-İstanbul uçak seferleri başlamıştır.

Merkez / Çınarlı

Eski adı Panaghia Balomeni. Adanın merkezidir, tarifeli seferler yapılan bir havaalanı mevcuttur.

Dereköy

Eski adı Şinudi. Adanın iç batı kesimindedir.Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye nin en büyük köyü olarak kabul edilmektedir. 1970 li yıllara kadar Gökçeadanın en büyük köyü olma niteliğini korumuştur. Yoğun göç vermesi nedeniyle şu anda terkedilmiş durumdadır.
Ancak Meryem Ana bayramında (15 Ağustos) köy hareketlenir.

Kaleköy

Eski adı Kastro. Adanın kuzeydoğusundadır. Kaleköy iskelesi, 1.Dünya savaşı sırasında Fransız Donanma Kumandanlığı tarafından düzenlenmiş, 1970 li yıllarda Kuzulimanı na yeni iskele yapılıncaya kadar tüm adanın ulaşımını sağlamıştır. Ancak küçük tonajlı gemilerin ve yatların yanaşması için uygundur. Bu yıllara kadar adanın ulaşımı, Ayvalık ve Gemlik adlı yolcu gemileri ile sağlanmıştır.
Haftada iki kez (Çarşamba ve Cumartesi) saat 23:00 civarında adaya ulaşan bu gemiler iskeleye yanaşamadıkları için yaklaşık 1,6 km açıkta demirlemek zorunda kalırlardı. Gemiler ile iskele arasında ulaşım balıkçı/süngerci tekneleri ile sağlanırdı. Kaleköy iskelesinin henen sağ tarafında yer alan tepenin üzerinde köye eski ismini veren kale yer almaktadır.
Zeytinli köyü
Eski adı Aya Teodoroi (Άγιοι Θεόδωροι). Adanın kuzey iç kesimlerinde, Merkez ilçeye çok yakın eski bir Rum köyüdür. Halen küçük bir Rum kökenli nüfus yaşamaktadır. Ayrıca Fener Rum Patriği Bartholomeos un doğum yeridir.

Zeytinli Köyü
Tepeköy

Eski adı Agridya. Adanın kuzeyinde bir Rum köyüdür.
Uğurlu Köyü
Türkiye nin en batı noktasında yer almaktadır. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Muğla ve Burdur illerinden 1970 li yıllarda ailelerin yerleştirilmesi ile köy teşekkül etmiştir. İlçe merkezine 25 km uzaklıktadır. Ekonomisi tarım, hayvancılık ve turizme dayalıdır. Ev pansiyonculuğu başlıca gelir kaynalarından olup, çok sayıda pansiyon bulunmaktadır.
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır. Köy içinin yolları taşla kaplıdır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı bulunmakta fakat kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve internet vardır. Uğurlu Köyü denize 100 metre mesafede olmakla birlikte, adanın 2 iskelesinden biri Uğurlu köyünde bulunmaktadır. Limni Adası na 14 mil mesafede bulunması itibariyle adalar arası turizm, ilerisi için Uğurlu köyünün yeni yüzünü belirleyecektir.

Bademli köyü

Eski adı Gliki (Γλυκύ). Adanın kuzeydoğusunda, merkez ilçe ile Kaleköy arasında yer alır.
Yeni Bademli köyü
Yeni kurulan köylerdendir, adanın kuzeydoğusundadır, motel ve pansiyon bölgesidir. Denize uzaklığı sadece 500 metredir.
Eşelek
Yeni kurulan köylerdendir, adanın güneydoğusundadır, bir tarım bölgesidir, sebze meyve üretilir.

Şahinkaya

Adanın yerleşik ilk Türk köyüdür.1973-1974 yıllarında Trabzon ili Çaykara ilçesi Şahinkaya (Şur) köyünden iskân gelmiştir. Tarım, hayvancılık, son yıllarda pansiyonculuk yapılmaktadır. Köyün tam karşısı çam ormanı ile kaplıdır. Köyün içme suyu 3 farklı yeraltı kaynağının beslediği depodan gelmektedir. Köy adanın güney sahillerine yakın, Laz koyuna 5 km civarındadır. Köy içinde zeytinyağı, bal, oğlak eti, kuzu eti, keçi peyniri temin edilebilir.

Şirinköy

Yeni kurulan köylerdendir, adanın güneybatısındadır.
Yenimahalle
Eski adı Evlampio. Merkez ilçe ile Kuzulimanı arasındaki yol üzerindedir.

Gökçeadanın önemli yerleri

• Aydıncık / Kefaloz mevkii ve plajı (Kefalos): Adanın güneydoğusunda uzunca bir plajdır, tesisleri mevcuttur, yelken sörfü için idealdir.

• Kefaloz burnu (Kefalos): Adanın güneydoğusundadır.

• Kapıkaya mevkii (Stenos): Adanın güneyindedir, tesisi olmayan bir plajı vardır.

• Kaşkaval burnu / Peynir kayalıkları (Kaskaval): Adanın kuzeydoğusundadır, dalış için idealdir.

• Kaynarburun (Grarton / Grafton): Ada nın doğusunda, Kuzulimanı nın güneyinde burun

• Kokina mevkii (Kokina)

• Kömür burnu: İnceburun un kuzeyinde burun.

• Kuzulimanı (Aya
Kirikas): Adanın doğusundadır, Eceabat-Kabatepe den ve Çanakkale-Merkez den feribot seferleri yapılır.

• Mavikoy / Lacivertkoy: Türkiye nin ilk ve tek su altı milli parkının bulunduğu yörededir, adanın kuzeydoğusundadır, dalış için idealdir.

• Lazkoyu: Adanın güneyindedir, tesissiz taşlık bir plajı vardır.

• Marmaros mevkii: Adanın kuzeybatısındadır, şelalesi ile ünlüdür.
• Cugura mevkii (Zagura): Adanın iç orta kesimlerindedir.

• Gizli Liman: Adanın batısındadır, gümrük kurulması durumunda Limni adası ile karşılıklı feribot seferleri başlatılabilecektir, ayrıca tesisi olmayan bakir uzuncana bir plajı vardır.
• İnceburun / İncir burnu: Türkiye nin en batı noktasıdır.

• Pınarbaşı mevkii (Spilya)
• Yelkenkaya mevkii: Türkiye nin ilk ve tek su altı milli parkının bulunduğu yörededir, adanın kuzeydoğusundadır, dalış için idealdir.

• Yıldızkoy: Türkiye nin ilk ve tek su altı milli parkının bulunduğu yörededir, adanın kuzeydoğusundadır, dalış için idealdir.

Gökçeada Vapur Seferleri

ARABALI VAPURU
Hafta İçi

GÖKÇEADA

07.00- 10.00 - 13.00 -16.00
19.00- 21.00

KABATEPE
08.00 - 10.00 - 13.00 - 16.00 - 19.00 - 21.00

Hafta Sonu (Cumartesi- Pazar)

GÖKÇEADA
07.00-10.00 - 12.00-14.00-16.00-18.00 - 20.00-22.00

KABATEPE

08.00 - 10.00 - 12.00 - 14.00 - 16.00 - 18.00 - 20.00 -22.00
(Fotoğraflar: Rahmiye AKMAN Kaynak: Wikipedia)

 
Minnoş Kayalıkları

Minnoş Kayalıkları

Saros un Gelibolu yarım adası tarafındadır. Kömür limanı açıklarında bulunan ve karadan 150-200 metre mesafede duvar dalışı yapmaya müsait kayalık bir bölgedir.Canlı ve bitki florası yönünden ...

Teknosa Keşan

Teknosa Keşan

Keşan Yayla Sahili

Keşan Yayla Sahili

Mavi Ege Dalış Merkezi

Mavi Ege Dalış Merkezi

Doğanın her rengi güzel ama MAVİ bir başka…. Mavinin her tonu güzel; ama EGE bir baska… MAVİ EGE de buluşalım…

 

İletişim

Ad :
Tel :
E-mail :
2 + 2 = ? :
Mesaj :