Hakkında

7 asır öncesine yolculuk

Alanında İstanbul’un ilk arkeoloji parkı olarak nitelendirilen Küçükyalı Arkeopark, kapılarını 5 gün süreyle ziyaretçilere açtı. Arkeopark ta, 21-25 Temmuz tarihleri arasında ücretsiz rehberler eşliğinde, sabah ve akşam turu olmak üzere iki etaplı tanıtıcı tur programları düzenlendi. Arkeopark’ta, eylül başı ya da ekim ortasında, düşük desibelli sinema, tiyatro, konser verilmesi de planlanıyor.

BAŞKONSOLOSUN AİLESİ DE TURDA

Oldukça yoğun ilginin olduğu turlara, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcıları ve İtalyan Başkonsolosu Gianluca Alberini’nin ailesi de katıldı. Katılımcılara, kazı alanının yöneticisi Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Alessandra Ricci tarafından tanıtıcı bilgiler verildi. Maltepe Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle sürdürülen kazı çalışması hakkında bilgi veren kazı başkanı Ricci, “Çalışmalara ilk olarak 2001 yılında alan çalışması olarak Küçükyalı ve Samandıra’da başladık. 2004’e kadar devam ettik. Bir süre ara verdik ve 2007 yılında tekrar başladık. 2011 yılından bugüne de alandan çeşitli bulgular ortaya çıkardık. Kazı çalışmalarımız eylül ayında tekrar başlayacak” dedi.

MALTEPE BELEDİYESİ’NDEN TAM DESTEK

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın kendilerine verdiği desteklerin de önemli olduğuna vurgulayan Ricci, “Maltepe Belediyesi, güvenlik ve çevre temizliği noktasında bize çok destek oluyor. Belediye tarafından kazı alanındaki otlar temizlendi ve yakın zamanda alan tel örgüyle kapatılacak. Ayrıca belediye, burada kazıya katılanlara konaklaması için çadır da veriyor. Fen İşleri Müdürlüğü de bu anlamda bize çok destek oluyor” şeklinde konuştu. Ricci, ayrıca, kazıda ortaya çıkarılan eserlerin sergilenmeleri için İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne gönderildiğini belirterek, Anadolu Yakası’nda da bir arkeoloji müzesi kurulması gerektiğinin altını çizdi.

ALANIN GÜVENLİĞİ SAĞLANACAK

Kazı ekibiyle sık sık bir araya gelen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Temizlik noktasında 10 kişilik ekipler kuruldu. Bunlar hizmet verecek. Aydınlatma konusunda da gerekli çalışmaları başlatıyoruz. Alanın güvenliği bizim için önemli. Arkeoloji alanının çevresinde güvenlik için bariyerler kuruyoruz. Alana yeşillendirme çalışmalarıyla fonksiyon vereceğiz” dedi.

150 YIL ÖNCE KEŞFEDİLDİ

Alman araştırmacılar tarafından 150 yıl önce keşfedilen Küçükyalı Arkeoloji Parkı, Yaklaşık 2800 metrekare alan üzerine kurulu ve Maltepe’nin Çınar Mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor. Küçükyalı Arkeopark’ta, Bizans döneminden (867-877) kalma bir manastır, mezar odası ve manastır kulesi bulunuyor. Arkeolojik kazılarda bulunan, İmparator I. Mikhael’in oğlu Patrik Ignatius’a ait mezar, Vatikan arşivindeki 11. Yüzyıla ait bir tasvirde de resmedilmiş. 877 yılında ölen Ignatius’un, Ayasofya’da gerçekleşen defin töreninin ardından Küçükyalı’ya getirilip mezara nakledilmesinin yer aldığı tasvirde, o tarihlerde hala ayakta olan, adalardan ve denizden görünen etkileyici anıt yapı ayakta kalan ayrıntıları ile ortaya çıkarıldı.

Arkeopark kazılarının en önemli yönü, Bizans döneminden kalma tek partik mezarının burada bulunması ve 14. yüzyıla (III. Andronikos Paleologos dönemi) ait gümüş Bizans sikkelerinin ilk olarak burada ortaya çıkarılması. Ayrıca Geç Bizans Dönemi’ne ait bronz kandil de bulunmuş. Özellikle engelli çocuklar ile ilköğretim çağındaki çocukların alanı tanımaları için geziler de düzenleniyor. (26.07.2014)

 
Saros Hotel Keşan

Saros Hotel Keşan

Hoşgeldiniz Adını, inci gibi kumsalları ve tertemiz mavi sularıyla dünyaca tanınan Saros Körfezi nden alan otelimize hoş geldiniz...Turizm Bakanlığı işletme belgesine sahip otelimiz, Keşan ...

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı (Osmanlı Türkçesi: طوپقپو سرايى), İstanbul Sarayburnu nda, Osmanlı İmparatorluğu nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı p...

Meriç Eczanesi Keşan

Meriç Eczanesi Keşan

Saros Körfezi

Saros Körfezi

Ege Denizi nin kuzey kesiminde yeralan Saros Körfezi Şimdi mavi bayrağıyla da dikkat çekmektedir. Antik çağdaki adıyla Melas Kolpos; güneyde Gelibolu Yarımadası, kuzeyde Trakya kıyıları arasın...

 

İletişim

Ad :
Tel :
E-mail :
2 + 2 = ? :
Mesaj :